Kelmės rajono Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijai ši rugsėjo 1-oji – kitokia nei įprastai: Mokslo metų pradžios šventėje gimnazijoje atidengtas visuomenės ir kultūros veikėjo, rašytojo, knygnešio, vieno iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjų, ideologo ir pirmojo viršininko Vlado Putvinskio-Pūtvio biustas.
„Gauti išskirtinę dovaną, Lietuvos šaulių sąjungos vieno iš įkūrėjų Vlado Putvinskio-Pūtvio biustą, gimnazijos bendruomenei – didžiulė garbė ir atsakomybė. Tai dar viena brangi vertybė, kaip ir Gedimino pilies bokšto vėliava, įteikta mūsų gimnazijai 2017 m. Smagu, kad gimnazijoje vyksta patriotinis ugdymas, aktyviai veikia jaunieji šauliai. Visa tai yra Vlado Putvinskio-Pūtvio idėjų išpildymas šiandien ir prisideda prie pilietiškumo žadinimo bei ugdymo. Mes puikiai suprantame, kad V. Putvinskio-Pūtvio skleista tautinė patriotinė ideologija šiandien Lietuvoje – kaip niekad svarbi“, – įsitikinusi Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijos direktorė Rima Andrulienė.
Tokią dovaną Lietuvos šaulių sąjunga Šaukėnų gimnazijai įteikia neatsitiktinai: šiemet minimos 150-osios V. Putvinskio-Pūtvio gimimo metinės, ir 2023-ieji skirti šiai iškiliai asmenybei prisiminti bei pagerbti.
„Šauliai didžiuojasi ir vertina, kad Šaukėnų gimnazija pasirinko mūsų organizacijos idėjinio lyderio vardą. Dar labiau džiugina tai, kad V. Putvinskio-Pūtvio vardas šiai mokyklai nėra tik graži etiketė – gimnazija ugdo savo šalies patriotus, padeda aktyviai veikti jauniesiems šauliams. Dėkoju gimnazijos vadovybei, pedagogams ir visai bendruomenei už tai, kad darote tai, kas svarbiausia šiandien – auginate stiprią Lietuvą“, – sako Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis.
Su Šaukėnų gimnazija nuolat ryšius palaikantis Vlado Putvinskio-Pūtvio klubo prezidentas Stasys Ignatavičius atkreipė dėmesį, kad mokyklos pasirinkimas vadintis Lietuvos šaulių sąjungos ideologo vardu yra liudijimas, jog ir vietos, ir gimnazijos bendruomenė nepamiršta savo šaknų.
„Visai netoli Šaukėnų yra Vlado Putvinskio-Pūtvio gimtinė. Šis iškilus žmogus mums, šauliams, paliko dešimt priesakų. Antrasis iš jų yra „Švieskis ir šviesk“. Tad simboliška ir labai svarbu, kad pradėdami naujuosius mokslo metus, gimnazijos moksleiviai ir mokytojai vadovautųsi šiuo priesaku „Švieskis ir šviesk“. Tikiu, kad apie tai jiems primins garbingoje gimnazijos vietoje nuo šiol stovintis V. Putvinskio-Pūtvio biustas, dar labiau suartinantis Šaukėnų mokyklą ir Lietuvos šaulių sąjungą“, – užuominą davė S. Ignatavičius.
Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė ne kartą yra pabrėžusi, kad Kelmės krašte labai branginamas Vlado Putvinskio-Pūtvio atminimas. „Čia buvo Putvinskių giminės dvarai, čia jo tėvas bajoras Rapolas Putvinskis telkė vyrus priešintis carui per 1863 m. sukilimą, už ką vėliau buvo ištremtas į Sibirą. V.Putvinskis-Pūtvis, gyvendamas Graužikų, Šilo-Pavėžupio dvaruose, suorganizavo platų draudžiamos lietuviškos spaudos platinimo tinklą“, – iškilios asmenybės nuopelnus ir sąsajas su Kelmės kraštu vardija D. Žalpienė.
„Nepaprastai didžiuojamės, kad esame vienintelė gimnazija Lietuvoje, kuriai suteiktas šio iškilaus žmogaus vardas. Tai įpareigoja būti pavyzdžiu visiems. Nuolatinė Lietuvos šaulių sąjungos ir Vlado Putvinskio-Pūtvio klubo globa, pagalba organizuojant renginius, stovyklas įpareigoja dar labiau stengtis, kad šaulių idėjinio vado vardas būtų garsinimas, o jo skleistos idėjos rastų atgarsį jaunų žmonių širdyse“, – pridūrė Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijos direktorė R. Andrulienė.
Biusto autorius – skulptorius Stasys Žirgulis. Toks pats V. Putvinskio-Pūtvio biustas žvelgia ir iš paminklo Kelmėje, o Šaukėnų gimnazijai dovanojama šiame paminkle įkomponuoto biusto gipsinė kopija.
Stasio Pūtvio nuotraukos.