„Aš esu savo šalies patriotas, ir man svarbus Lietuvos saugumas. Vykdysime vadų ir pasieniečių nurodymus, būsime budrūs, ir esu tikras, kad viskas pavyks taip, kaip suplanuota“, – sakė penktadienį budėjimą pasienyje kartu su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnais pradėjęs Ramintas Paškevičius, Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo šaulių (Kauno apskr.) 2-osios rinktinės šaulys.
Liepos 11–12 d. Vilniuje vyks NATO viršūnių susitikimas. Toks išskirtinis renginys nepriklausomos Lietuvos istorijoje – pirmas. Į Lietuvą atvažiuoja apie 50 delegacijų, kurių vadovai šio formato renginyje dažniausiai būna valstybių vadovai.
Vienas didžiausių iššūkių – saugumo užtikrinimas. Ne tik NATO viršūnių susitikimo metu Vilniuje, bet ir visoje šalies teritorijoje. Tam pasitelkiami policijos pareigūnai, kariuomenė ir šauliai. Daug dėmesio bus skiriama ir kibernetiniam saugumui.
„Mūsų buvo paprašyta padėti saugant Lietuvos valstybės sieną, užtikrinant tvarką Vilniaus mieste ir pastiprinant medikų pajėgas. Atrinkome daugiau kaip 200 šaulių, nors norinčių prisidėti prie šalies saugumo užtikrinimo buvo kelis kartus daugiau. Nemažai šaulių atsiliepė ir į kvietimą savanoriauti Kaune bei Vilniuje sutinkant bei palydint delegacijas, informaciniuose taškuose, viešbučiuose“, – šaulių indėlį vykstant NATO viršūnių susitikimui Vilniuje vardija Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis.
2023 m. liepos 7–13 dienomis Lietuvos šaulių sąjungos nariai vykdo sienos apsaugos funkcijas kartu su Valstybinės sienos apsaugos pareigūnais prie Europos Sąjungos išorės sienos Varėnos, Mickūnų ir Ignalinos kryptyse bei prie Europos Sąjungos vidaus sienos su Lenkijos Respublika ir Latvijos Respublika Būtingės–Biržų ir Rokiškio–Zarasų valstybės sienos ruože.
„Šauliai – aktyviausi valstybės piliečiai, kuriais galima pasitikėti – jie visada pasiruošę padėti valstybės institucijoms. Jų indėlį Valstybės sienos apsaugos tarnyba jau galėjo įvertinti, suvaldant neteisėtų migrantų krizę prie Lietuvos ir ES išorės sienos su Baltarusija. Šauliai atėjo į pagalbą, kada tik reikėjo ir kiek reikėjo. Vilniuje vykstant NATO viršūnių susitikimui šauliai vėl padės pasieniečiams užtikrinti saugumą prie valstybės sienų. Akivaizdu, kad bendros užduotys stiprina VSAT ir Lietuvos šaulių sąjungos bendradarbiavimą, o tuo pačiu padeda užtikrinti mūsų šalies saugumą“, – sako VSAT vadas gen. Rustamas Liubajevas.
Vilniuje vykstant NATO viršūnių susitikimui, šauliai taip pat talkins Lietuvos policijos pareigūnams užtikrinant viešąją tvarką sostinėje, o būrys šaulių gelbėtojų Sveikatos apsaugos ministerijos prašymu prisijungs prie Greitosios medicinos pagalbos tarnybos ekipažų ir, esant poreikiui, padės organizuoti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą.
Vienas iš pagrindinių Lietuvos šaulių sąjungos uždavinių – padėti krašto apsaugos sistemos bei kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms vykdyti jų uždavinius. Pastaraisiais metais, šauliai itin daug padėjo migrantų krizės metu, valdant COVID-19 pandemiją, didesnių renginių metu.