Lietuvos šaulių sąjunga, šiemet mininti savo įkūrimo 100-metį, kvietė Lietuvos moksleivius dalyvauti šalies mokinių esė konkurse „LŠS 100-metis: ar vis dar aktualūs Vlado Putvinskio priesakai šauliams?“ Šiuo konkursu buvo siekiama ne tik ugdyti jaunosios kartos tautinius jausmus, pilietiškumą, bet sudaryti sąlygas kiekvienam kūrybiškai perteikti savo požiūrį į istorinės atminties įvykius, permąstyti, ar bėgant šimtmečiui keitėsi vertybės ir kaip tai vyko.
Konkurso organizatoriai sulaukė 9-12 klasių moksleivių kūrinių, kuriuose jaunuoliai dalinosi savo mintimis, ar šiandien vis dar aktualūs Vlado Putvinskio priesakai šauliams, kokia jų reikšmė šių dienų kontekste, kiekvienam iš mūsų. Ne retas moksleivis sava patirtimi grindė prieš 100 metų suformuotų priesakų reikšmę jo, jo draugų, šeimos aplinkoje šiandien.
Kovo 12 dieną Kaune įvyko finalinis šalies mokinių esė „LŠS 100-metis: ar vis dar aktualūs Vlado Putvinskio priesakai šauliams?“ konkurso renginys – laureatų apdovanojimo ceremonija. Antradienio rytą į Vytauto Didžiojo karo muziejų susirinko ne tik laureatai, bet ir konkurso dalyviai lydimi mokytojų iš visos Lietuvos.
Į renginį atvyko ir papildomus prizus laureatams įteikė Seimo narys, Laikinosios Lietuvos kariuomenės ir Lietuvos šaulių sąjungos draugų grupės pirmininkas Audronius Ažubalis, kuris prieš apdovanojimų ceremoniją savo kalboje pabrėžė jaunimo ir valstybės santykio svarbą, jų pilietiškumo reikšmę šalies ateičiai. Apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo Kauno miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiasis specialistas Edvardas Starkus, Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Gintaras Koryzna, Lietuvos šaulių sąjungos vado pavaduotojas ats. mjr. Židrūnas Šadauskis, Vlado Putvinskio-Pūtvio klubo prezidentas Stasys Ignatavičius.
Stasys Ignatavičius susirinkusiems papasakojo trumpą šaulių priesakų atsiradimo istoriją, kaip bėgant laikui jie kito, kokia jų reikšmė buvo tarpukario šauliams ir ką organizacijos nariams jie reiškia šiandien.
Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Gintaras Koryzna, sveikindamas visus dalyvius ir jų mokytojus, pasidžiaugė jaunuolių pilietiškumu ir kūrybiškumu. Padėkojo mokytojams už tai, kad jie skatina mokinius dalyvauti konkursuose, puoselėja ir ugdo jų meninę saviraišką, už tai, kad drauge su organizacija mini jai svarbią sukaktį – įkūrimo 100-metį.
Esė konkursas skelbtas 9-12 klasių mokiniams, tačiau sulaukta ir jaunesnių dalyvių esė, todėl, vertinimo komisijos sprendimu, skatinamuoju prizu buvo apdovanota Širvintų r. Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos 8-okė Ugnė Dikaitė bei jos mokytoja Eglė Dikčienė.
Dar kartą sveikiname konkurso dalyvius ir laureatus. 9-10 klasių moksleivius ir jų mokytojus: III vietos laimėtoją Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos mokinę Kamilę Jasaitytę, kuri yra ir Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės jaunoji šaulė bei Andrių Šmailį – kuopos vadą. II vietos laimėtoją Klaipėdos r. Agluonėnų pagrindinės mokyklos mokinę Gretą Norkevičiūtę ir jos mokytoją Virginiją Kuorienę bei I vietos laimėtoją Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos mokinį Deivydą Stankevičių ir jo mokytoją Nijolę Černauskienę. 11-12 klasių mokinius ir jų mokytojus: III vietos laimėtoją Kauno ,,Saulės“ gimnazijos mokinį Julių Adomavičių ir jo mokytoją Audronę Kondrotienę, II vietos laimėtoją Papilės Simono Daukanto gimnazijos mokinę Agnę Laurinaitytę ir jos mokytoją Ritą Liachauskienę, I vietos laimėtoją Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos mokinį Marijų Žėką ir jo mokytoją Liną Dekerienę.
Renginyje puikius kūrinius atliko Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos auklėtinė, jaunoji šaulė Ieva Matušauskaitė, kurią rengė jos mokytoja metodininkė Regina Kabalinienė bei koncertmeisterė Džuljeta Sklėrienė.
Lietuvos šaulių sąjungos pamatai ir vertybės formavosi kartu su Lietuvos valstybės atkūrimu, kovose už jos nepriklausomybę. Organizacija įkurta 1919 m. birželio 27 d. Kaune. Didžiausios to meto visuomeninės karinės organizacijos tikslas buvo ginti ir stiprinti Lietuvos valstybę.
Kuriant organizaciją, didelis dėmesys skirtas ideologijos formavimui, jos puoselėjimui ir šauliškų vertybių skleidimui. Vladas Putvinskis – Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjas ir ideologas 1919 m. suformavo priesakus šauliams, laikui bėgant jie šiek tiek kito, tačiau išliko iki mūsų dienų. Įsakymai šauliui yra pagrindinės ideologinės nuostatos, kuriomis yra grindžiama Lietuvos šaulių sąjungos veikla.
2019-ieji paskelbti Lietuvos šaulių sąjungos metais, organizacija mini įkūrimo 100-metį.